logo32.png
fot7
fot12
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu - 2 kwietnia
fot13
i Innymi Niepełnosprawnościami Intelektualnymi
Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Autyzmem

 

 

Aktualności

Zaglądamy do szafy - relacja z kina!

Na zaproszenie Stowarzyszenia Na Rzecz Spółdzielni Socjalnych i Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej z Poznania wzięliśmy udział w pokazie filmu "Dziewczyna z szafy".

Wydarzenie odbyło się w ramach "WOES w kinie" cyklicznego wydarzenia organizowanego w powiecie konińskim. Formuła pokazów zakłada dwie części - oglądanie filmu + dyskusja z zaproszonymi gośćmi. Zgodnie z tematyką filmu tym razem zostaliśmy zaproszeni my. Prezes Gepetto, Anna Leśna- Szymańska gościła na wydarzeniu, uczestnicząc w dyskusji razem z Anną Janiak (Spółdzielnia Socjalna Furia). 

 

Wydarzenie odbyło się 28 listopada w kinie Oskard w Koninie. 

 

Film

 

"Jacek mieszka ze swoim autystycznym bratem Tomkiem na polskim szarym blokowisku. Są samotnikami, każdy z nich jednak samotność doświadcza inaczej. Jacek szuka miłości, dla Tomka całym światem jest jego brat. W tej opowieści jest i sąsiadka Magda, tytułowa dziewczyna, którą Jacek prosi o opiekę nad Tomkiem." woes.pl 

 

Historia niełatwa, jednak mądra -  zdecydowanie warto zobaczyć. 

 

5947c31f63e5de80dfb322473d03aaa9

 

źródło: naekranie.pl 

 

Polecamy Wam również inne filmy w "naszej tematyce":

 

Animacja "Mary i Max" - kreatywne pokazanie postrzegania rzeczywistości przez osoby z zespołem Aspergera. Film z 2009 roku. 

 

,,Temple Granding” to biograficzny film fabularny, opowiada historię Temple Grandin, młodej dziewczyny z autyzmem. 

 

W zestawieniu nie mogło zabraknąć filmu Rain Man. Film pokazuje szereg charakterystycznych zachowań związanych z zaburzeniem spektrum Autyzmu. 

 

Bardzo ciekawa historia zmagań z Autyzmem została przedstawiona w filmie dokumentalnym "Życie animowane". Co ciekawe, jest to prawdziwa historia, zrealizowana w formie filmu na podstawie książki o tym samym tytule. Autorem ksiązki, która w środowisku zyskała opinię bestsellera jest Ron Suskind, dziennikarz, ojciec Owena Suskinda u którego w wieku 3 lat zdiagnozowano Autyzm.

życie animowane

 

 

Była to bardzo zaskakująca diagnoza ponieważ do tego czasu chłopiec rozwijał się normalnie, nagle w wieku 3 lat przestał mówić i to właśnie wtedy rozpoczęła się jak brzmi podtytuł książki "Historia pomocników, bohaterów i autyzmu" (A story of Sidekicks, Heroes, and Autism). W rozwoju chłopca pomogła jego obsesja na punkcie filmów animowanych Disney.

 

7756601.3

Oglądał te same filmy w kółki (sam opanował czynność uruchamiania odtwarza video). Szcególnie chętnie oglądał "Małą syrenkę" i "Piotrusia Pana" - często przewijając i oglądając te same sceny. Przełom nastąpił kilka lat później, kiedy to Owen używając frazy z filmu odniósł się do realnej sytuacji i odpowiedział swoim rodzicom w sposób bardzo racjonalny. Rodzice i terapeuci dostrzegli potencjał i rozpoczęli razem z Owenem podróż do świata animacji. Więcej nie będziemy zdradzać, warto przeczytać, warto zobaczyć. Polecamy. Warto zobaczyć również oficjalną stronę Owena i jego rodziców, na której znajdziecie więcej materiałów o ich rodzinie - tutaj

 

Oczywiście należy pamiętać, że to tylko filmy. Przedstawiają fikcję, która zawiera pewne elementy świata rzeczywistego, inspirowana jest prawdziwymi historiami. Każdy jest inny. Każdy człowiek, każda osoba z Autyzmem jest inna, wyjątkowa. Nie uogólniajmy, nie myślmy stereotypowo. 

 

 

 

 

logotyp Kapitał ludzki - narodowa strategia spójności   Logotyp Unii Europejsksiej
Strona zrealizowana w ramach projektu "Koniński Ośrodek Wspierania Ekonomii Społecznej"
który jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
www.kowes.spoldzielnie.org

Copyright 2013 © Spoldzielnie.org

 

Wykonanie:masterpunkt